נזקי גוף

מהם תביעות נזקי גוף?

תביעות נזקי גוף מתייחסות לכל פגיעה הנגרמת לגוף (כולל מוות וכולל פגיעה נפשית), כתוצאה מתאונה מסוגים שונים או רשלנות. זו יכולה להיות תאונת עבודה, תאונת דרכים, תאונה שנגרמה ממפגע שהעירייה לא טיפלה בו, רשלנות רפואית, נשיכה של בעל חיים וכיוצא בזה. בתוך נזקי הגוף, נכללים גם נזקי הנפש הנלווים לפגיעות בגוף.

תפקידו של עורך הדין בתביעת נזקי גוף הוא לאסוף את כל התיעוד הרפואי, לאתר את הרופאים המתאימים לכתיבת חוות דעת רפואית ולהציג את הנזקים הגופניים והנפשיים לבית המשפט ולקשור בינם לבין הגורם הפוגע.
מכאן, שבתחום נזקי הגוף, ההתמחות בדיני הנזיקין הרלוונטיים לכל מקרה אינם מספיקים, ועל עורך הדין לרכוש ידע, נסיון והבנה גם בתחום הרפואי – בין אם באופן אישי ובין אם ברקימת קשרי עבודה מקצועיים עם מומחים רפואיים בתחומים שונים.

מהם נזקי גוף?

נזקי גוף הוא ביטוי כללי שמתאר פגיעה גופנית, נפשית או שכלית (כולל מוות) שקרתה בשל חבלה או מחלה כתוצאה מתאונת דרכים, תאונה בבית, פעילות ספורט, תאונה בעבודה, נפילה ברחוב, רשלנות רפואית או אחרת, שימוש במוצר פגום וכדומה, או פשוט ממחלה במהלך החיים.

מהם הגורמים העיקריים לנזקי גוף שעשויים לזכות בפיצוי?

קשה למנות את כל הגורמים לנזקי הגוף שיכולים לזכות בפיצוי, אך ניתן בהחלט לסקור את הנפוצים שבהם: רשלנות רפואית, תאונת דרכים, תאונת עבודה, תאונות תלמידים, מחלה הגורמת לנכות ופוגעת בכושר העבודה, תאונות במרחב הציבורי ותאונות בבית.
בכל אחד מהמקרים יש לתבוע גוף שונה כדי לזכות בפיצוי, ולעתים ניתן להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי גוף כנגד כמה מהם.

מהן ההשלכות הכלכליות של נזקי גוף?

ההשלכות הכלכליות של נזקי גוף משתנות ממקרה למקרה, אך הן כמעט תמיד כוללות את ההוצאות הרפואיות ואובדן שכר בשל הפגיעה.
חשוב לזכור שהפגיעה בשכר יכולה לקבל ביטוי לא רק בתקופת השיקום וההחלמה מהפגיעה, אלא גם בכושר ההשתכרות העתידי של הנפגע בשל נכות זמנית או קבועה. באותו אופן, פרט להוצאות הרפואיות המידיות, נזקי גוף עשויים לגרום גם הוצאות עתידיות רבות על טיפולים סיעודיים, התאמת דיור, נסיעות לצרכים רפואיים, תרופות וכדומה.

נזקי גוף – פיצויים בגין רשלנות רפואית

רשלנות רפואית יכולה להיגרם בשל אבחון לקוי או גילוי מאוחר של מחלה, כמו גם ביצוע לקוי של פרוצדורות רפואיות שונות במהלך ניתוח, לידה וכל הליך רפואי אחר. גם קבלת החלטות שגויות או מאוחרות בנוגע לדרכי הטיפול, והימנעות מבדיקות חיוניות בשלב האבחון עשויים להחשב רשלנות רפואית המזכה בפיצוי אם הם גרמו לנזק.
תביעות נזקי גוף בגין רשלנות רפואית יש להגיש כנגד הצוות הרפואי ו/או המוסד הרפואי שבו התרחשה הרשלנות (בית חולים, קופת חולים וכדומה).

נזקי גוף – פיצויים בגין תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מבטיח פיצוי על כל נזקי הגוף שנגרמו עקב תאונת דרכים – בין אם לנהג, לנוסעים או להולכי רגל, וגם אם הנפגע אחראי בעצמו לתאונה. פיצויים אלו מכוסים באמצעות ביטוח החובה של הרכב, כך שתביעת נזקי גוף בתאונת דרכים יש להגיש ישירות לחברת הביטוח. במידה ואין לרכב הפוגע ביטוח חובה, מכל סיבה שהיא, את התביעה יש להגיש לקרנית (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים), למעט אם מדובר בנהג שידע או צריך היה לדעת שאין לרכב ביטוח חובה בתוקף.

נזקי גוף – פיצויים בגין תאונות עבודה

פגיעה בגין תאונת עבודה מזכה בפיצויים מטעם המוסד לביטוח לאומי (ענף נפגעי עבודה), ובמקרים מסוימים ניתן להגיש, בנוסף, גם תביעה נזיקית כנגד חברת הביטוח של המעסיק. במקרים של אובדן כושר עבודה עקב תאונת עבודה, ניתן לתבוע גם את קרן הפנסיה של הנפגע או את ביטוח המנהלים.

נזקי גוף – פיצויים בגין תאונות תלמידים

כל תלמיד בישראל מבוטח בפוליסת תאונות אישיות שתקפה 24 שעות ביממה, ללא קשר לשהותו במוסד חינוכי בעת התאונה. לכן, בכל מקרה שבו תלמיד נפגע בתאונה בבית הספר, בבית, אחרי הלימודים ובחופשות, ניתן לתבוע פיצויים מהחברה המבטחת של הרשות המקומית בה הילד מתגורר.

נזקי גוף – פיצויים בגין מחלה הגורמת לנכות

במקרים בהם מחלה קשה או כרונית גורמת לפגיעה בכושר העבודה של הנפגע, ניתן לתבוע פיצויים בגין נזקי הגוף מהביטוח הלאומי ומקרן הפנסיה. אם לנפגע יש כיסויים ביטוחיים פרטיים נוספים, ניתן לתבוע גם את חברת הביטוח, ובתנאי שהמחלה שגרמה לנכות מכוסה בפוליסת הביטוח.

נזקי גוף – פיצויים בגין תאונות במרחב הציבורי

כל פגיעה שהתרחשה בשטח ציבורי בשל רשלנות או מפגע לא מטופל, עשויה לזכות בפיצויים. במקרים אלה, התביעה תוגש כנגד הרשות המקומית שהפגיעה קרתה בשטח המוניציפלי שלה. במדה והפגיעה קורית בשטח עסקי, כמו קניון או אולם אירועים, ניתן לתבוע את בעלי המקום.

נזקי גוף – פיצויים בגין תאונות בבית

תאונה בבית היא כל תאונה שהתרחשה בתוך הבית או החצר הפרטית, החל מחתך מסכין, המשך בהחלקה באמבטיה וכלה בתקרה שהתמוטטה וגרמה לפציעה. את הפיצויים בגין נזקי גוף בגין תאונות בבית ניתן לתבוע מהמוסד לביטוח לאומי. במידה ויש לכם פוליסה פרטית שמכסה תאונות אישיות, תוכלו לתבוע גם את חברת הביטוח.
כאשר הנפגע אינו בעל הדירה (למשל שוכר, אורח או עובד שהוזמן לבית) ניתן במקרים מסוימים לתבוע פיצוי גם מבעל הדירה.

אילו סוגי פיצויים בגין נזקי גוף ניתן לקבל?

הפיצויים עבור נזקי גוף מתחלקים לשני סוגים, המכונים בשפה המשפטית ראשי נזק: נזקים ממוניים ונזקים שאינם ממוניים.

נזקים ממוניים

נזקים ממוניים כוללים את כל הנזקים שניתן לכמת את עלותם הכספית והם מתחלקים ל-3 סעיפים עיקריים:

הוצאות רפואיות

כלומר, כל ההוצאות שנגרמו לנפגע בשל הנזק, כמו רכישת תרופות, אביזרים רפואיים, בדיקות וטיפולים שאינם מכוסים בסל התרופות, התייעצות עם מומחים, נסיעות אל הטיפולים הרפואיים ובחזרה והוצאות על ניידות שנגרמו כתוצאה מפגיעה ביכולת הניידות. 

פגיעה בכושר עבודה

כלומר, כל פגיעה בהכנסותיו של הנפגע עקב אובדן חלקי או מלא של כושר העבודה שלו (ובשל כך בכושר ההשתכרות). הפיצוי מכסה את הפסדי השכר שנגרמו לנפגע בתקופת ההחלמה מהפגיעה, וכל אובדן השתכרות עתידי.

סיעוד ועזרה

פיצוי שנועד לכסות את העלות של עזרה סיעודית ועזרה במשק הבית שהנפגע זקוק להן. חשוב לציין שהזכאות לפיצוי קיימת גם אם הנפגע מקבל את העזרה מבן משפחה ולא נאלץ לשלם עליה.

נזקים שאינם ממוניים

ראש נזק זה מתייחס לכל פגיעה עקב נזקי גוף שקשה לכמת את עלותה. מכאן שבפיצוי על נזקי גוף נלקחים בחשבון גם הכאב, הסבל וקיצור תוחלת החיים של הנפגע.

כיצד מחושב הפיצוי בגין נזקי גוף?

הפיצוי נקבע בכל אחד מראשי הנזק בנפרד והסכום הסופי הוא סיכום של כל ראשי הנזק יחד. ניקח, לדוגמה, תביעת נזקי גוף בגין רשלנות רפואית שהוגשה כנגד קופת חולים עקב מחדל בהתייחסות לממצא חריג בזמן מעקב הריון. אותו ממצא בדרך כלל מוביל להמלצה על הפסקת הריון, אך עקב רשלנות הצוות הרפואי לא ניתנה לו תשומת לב, לבני הזוג לא הומלץ לבצע הפלה, ובסופו של דבר נולד להם תינוק עם תסמונת דאון.
ההורים תבעו את קופת החולים בגין רשלנות רפואית, ובית המשפט פסק לילד ולהוריו פיצוי משמעותי בגין נכותו. ראשי הנזק כללו את ההוצאות הרפואיות לטיפול בילד עם תסמונת דאון, כמו גם הוצאות הסיעוד והעזרה לילד ולהוריו, ואף נזקים שאינם ממוניים.
דוגמה אחרת היא תביעת רשלנות שהוגשה על ידי עובד באתר בנייה שנפל לבור נסתר שהיה באתר ונפצע. התביעה הוגשה הן נגד המעביד והן נגד בעל הקרקע, ובעקבותיה בית המשפט פסק לעובד פיצויים עקב הנכות שנגרמה לו בתאונה, ושבגינה נאלץ להחליף מקצוע ולא יכול היה להמשיך לעבוד עבודה פיסית. בנוסף, נפסקו לו פיצויים עבור הכאב והסבל, הפגיעה בכושר ההשתכרות, ההוצאות הרפואיות, ועוד.

מהי הטבת נזקי גוף?

הטבת נזקי גוף היא מונח משפטי שמתאר את כלל התמיכה, הפיצוי הכספי והסיוע הניתנים לנפגע על ידי גוף שהוא אינו הגוף שגרם לפגיעה. המטרה של הטבת נזקי גוף היא להפחית ככל הניתן את הסבל והנזק שנגרמו לאדם ולקרובי משפחתו, ולאפשר לו לקיים אורח חיים שיהיה דומה ככל שניתן לאורח חייב לפני הפגיעה.
המחויבות למתן הטבת נזקי גוף מוטלת בדרך כלל על מוסדות ממשלתיים שונים, ובראשם המוסד לביטוח לאומי. גם מערכת הבריאות הציבורית מעניקה שירותים רפואיים הנופלים תחת הגדרת הטבת נזקי גוף וכן רשות המסים, המעניקה פטור ממס במקרים של אחוזי נכות גבוהים.
במקביל, הטבת נזקי גוף ניתן לתבוע גם מביטוחים פרטיים שהנפגע ביטח את עצמו בהם, ובהתאם לתנאי הפוליסה.

עו"ד לתביעת נזקי גוף

נזקי גוף יכולים לגרום לפגיעה חמורה באיכות חייו של אדם ובשגרת יומו. יכולה להיות להם השפעה רבה גם על מצבו הנפשי והכלכלי. ישנם מקרים רבים בהם אפשר לקבל פיצוי שיסייע לאדם לחזור לאיתנו ככל הניתן, וחשוב להכיר אותן ולהיוועץ עם גורם מקצועי שיסייע לממש אותן. נזקי גוף היו שם כולל למקרים בהם נגרם לאדם נזק פיזי או נפשי. הנזק יכול להיות קל, אך פעמים רבות הוא משמעותי ועלול לפגוע באיכות חייו של אדם, בכושר התפקוד שלו, וביכולתו להשתכר.

ישנם מקרים רבים בהם החוק מאפשר לאדם לקבל פיצוי כספי אשר ייקל על סבלו ויאפשר לו להתייצב, לפחות מבחינה כלכלית, לאחר אירוע של נזק גוף. למשל, במקרה של תאונת דרכים ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הרכב (ביטוח חובה). במקרה של תאונת עבודה ניתן לתבוע הן את המוסד לביטוח לאומי והן את המעביד וחברת הביטוח שלו. במצב שבו אדם הפך נכה ניתן גם להגיש תביעה לענף נכות כללית במוסד לביטוח לאומי.

כיצד לבחור עורך דין לתביעות נזקי גוף?

עורך דין לענייני נזקי גוף הוא מי שהתמחה בתחום הרחב של תביעות נזיקין, ובתוכן תביעות נזקי גוף. מאחר ודיני נזיקין הם תחום משפטי רחב ומגוון, מומלץ לחפש עו"ד נזקי גוף המתמחה בסוג הפגיעה שקרתה לכם, כמו גם הגורם לפגיעה או הגוף שממנו יש לתבוע את הפיצוי. למשל, עורכי דין המתמחים בתביעת ביטוח נזקי גוף ביחד עם הגשת תביעה לביטוח לאומי, יידעו לא רק להעריך את סיכויי התביעה, אלא גם לאיזה מהגופים כדאי להגיש את התביעה קודם, וכיצד למקסם את סכום הפיצוי.

התייעצות עם עורך דין לתביעת נזקי גוף

כמו כן, לכל אדם המבוטח בביטוח פנסיוני או בביטוח חיים יש אפשרות להגיש תביעה לקצבת נכות במצב שבו הפגיעה אינה מאפשרת לו לחזור לעבודה.
לא תמיד פשוט למצוא את הגורם האחראי לפיצוי, ועל מנת לעשות זאת בצורה הנכונה יש לפנות כמה שיותר מהר לגרום מקצועי כדוגמת עורך-דין המבין בתחום, על מנת שיסייע לכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם מהגורמים השונים.

כיצד  עו"ד יוסי גבע  יוכל לסייע בתביעות נזיקין?

עו"די יוסי גבע, אשר מתמחה בתחום נזקי גוף מגיש בשמכם את התביעה ומצרף אליה את כל המסמכים והראיות הנדרשים כדי להוכיח זאת וכדי שתקבלו את הפיצויים שמגיעים לכם. חשוב לציין כי מכיוון שיש נזקים מתמשכים אשר יש לקחת בחשבון לגבי העתיד,  עו"ד יוסי גבע הוא הגורם שיוכל לייעץ לכם מניסיונו כיצד יש לחשב את הנזק ואת גובה הפיצויים על פי החוק והפסיקה בבתי המשפט.  עו"ד יוסי גבע המתמחה בנזקי גוף מנוסה בניהול משא ומתן בתחום זה, וכן בניהול תביעות בבתי המשפט. אל תתפתו לפנות לגורמים שאינם מוסמכים לתת ייעוץ משפטי מקצועי. עורך הדין יוסי גבע ילחם למענכם ויידע כיצד להשיג עבורכם את הפיצוי המגיע לכם ובמהירות האפשרית, אך גם בצורה מקצועית ואחראית.

לשיחת ייעוץ חינם

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם