אולי אתה לא יודע, אבל הועדה הרפואית היא כמו שלב הגמר בתוכנית ריאליטי, והיא זו שקובעת אם תזכה בפיצוי מהביטוח הלאומי ועל סך כמה הוא יהיה.
כיאה לגמר, אחרי שעברת את כל השלבים שבדרך- מילאת את כל הטפסים, שלחת אותם ועבדת בצמידות עם עורך הדין שלך, עכשיו הגיע הרגע הגדול אליו יש להיות מוכן יותר מכל. אתה בטח שואל את עצמך איך תגיע לועדה כזאת מוכן ביותר. אל תדאג, המאמר הבא ינחה אותך ויצייד אותך בכל המידע שאתה צריך להכיר בנושא.

מה היא ועדה רפואית בכלל?
ביטוח לאומי ועדה רפואית אחוזי נכות, היא הועדה שתקבע האם מגיע לך לקבל אחוזי נכות, כמה אחוזים ולפי כך מה הפיצוי הראוי. הועדה מורכבת מרופא מומחה אחד, עד מספר רופאים מומחים, תלוי במקרה שלך. תפקיד הועדה הוא לבצע בחינה מעמיקה של הנזקים עליהם התלוננת וגם של המצב הגופני ושל התפקוד שלך עקב הפגיעה. לאחר בחינה מעמיקה התפקיד של הועדה הרפואית הוא לקבוע האם אתה זכאי לאחוזי נכות בעקבות המצב, ולכמה בדיוק.

מה קורה בועדה עצמה?
ברגע שתזומן לביטוח לאומי וועדה רפואית אחוזי נכות, תוכל לבחור אם להגיע לבד, עם מלווה, מתורגמן או ביחד עם עורך הדין שלך. בתחילת הועדה יבוצע לך אימות זהות, על מנת לוודא שזה אכן אתה, ולאחר מכן תצטרך לענות על השאלות של הרופא או הרופאים, להגיש להם את המסמכים הרפואיים שדרשו ממך להביא, ולעבור בדיקה גופנית.

מה עוד חשוב שתדע?

כפי שכבר ציינו בהתחלה, ביטוח לאומי וועדה רפואית אחוזי נכות, היא בעצם השלב האחרון במסע ארוך להשגת פיצוי הולם ולמיצוי הזכויות שלך. ככזאת, היא לעיתים קרובות אינה פשוטה וחלקה. על מנת לקבל את אחוזי הנכות התואמים את הפיצוי המגיע לך, תצטרך לעמוד בשלל קריטריונים נוקשים וסבוכים של הביטוח הלאומי, הנקבעים לפי 'ספר הליקויים' של המוסד, לו הרופאים בוועדה הרפואית מחויבים לציית. זאת ועוד, ישנן גם תקנות נוספות של הביטוח הלאומי, שמנחות את פעולותיהם של הרופאים בוועדה. שני הקבצים הללו הם אלו לפיהם יקבעו אחוזי הנכות שלך, ולצורה בה תציג את הפגיעה שעברת ישנה משמעות רבה שיכולה להשפיע על החלטת הועדה ועל אחוזי הנכות שייקבעו לך בסוף.

בביטוח לאומי ועדה רפואית אחוזי נכות, התביעה שלך יכולה להיכשל פעמים רבות בגלל דיווח מצומצם על כאבים מסוימים בזמן הועדה עצמה, לכן חשוב שבזמן הוועדה תתאר את הכאבים שלך בצורה מפורטת ככל האפשר, ותתמקד בעיקר באזורים הפגועים, גם אם הם מקרינים כאב רציני יותר דווקא למקום אחר. לכן חשוב שתתאר בפירוט את הפגיעה הכוללת, את האיברים שנפגעו ואת ההשלכות של הפגיעה- למשל הקרנת הכאב למקום אחר בגוף.

חשוב שתישאר עקבי, כלומר שתכתוב את ציר האירועים שקרו ותדבוק בו לאורך כל התביעה וגם בוועדה עצמה, על מנת שלא יהיה חשד מצד הוועדה שאתה מנסה 'לשנות' או 'להחמיר' את הסיפור שלך על מנת לקבל פיצוי גבוה יותר.

מה צריך להכין לפני הועדה הרפואית?

בהצלחה רבה!